A A A zmień czcionkę
zmień kontrast
Gminny Ośrodek Kultury "PROMYK"
ul. Juliana Fałata 2k, 43-360 Bystra
NIP: 9372673740
Napisz wiadomość:
gok@gok.wilkowice.pl
Zadzwoń:
33 817 07 73,
+48 603 410 661

Twórcy regionalni

Anna Sznajder
Anna Sznajder
Urodziła się w Bielsku-Białej w 1977 roku. Jest absolwentką edukacji wczesnoszkolnej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - Filii w Cieszynie. Pracuje jako nauczycielka w Szkole Podstawowej im. Synów Pułku w Bystrej.
Jej przygoda ze sztuką ludową rozpoczęła się od projektu „I Ty możesz zostać artystą” (2004 r.). Uczestniczyła w warsztatach malarstwa na szkle u Zbigniewa Micherdzińskiego oraz rzeźby w drewnie u Stanisława Kwaśnego. Tak narodziła się Jej prawdziwa pasja.
Wkrótce obrazy religijne Anny Sznajder zostały docenione w konkursach organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wilkowicach: „Święty Florian - patron strażaków w sztuce ludowej” (2005 r.), w którym przypadła Jej II nagroda (oraz I nagroda za rzeźbę); „Rok polski - żeńcy” (2007 r.) - II nagroda; „Książę Niebios i święci polscy” (2008 r.) - III nagroda; „Od Zwiastowania do Zielonych Świątek - zwyczaje i obrzędy polskie” (2009 r.) - wyróżnienie I stopnia.
Podobnie jak Mateusz Gębala przyłączyła się też do kolejnej inicjatywy swojego Nauczyciela współtworząc (2005 r.), a następnie rozbudowując (2008 r.) pod okiem Stanisława Kwaśnego szopkę bożonarodzeniową w Wilkowicach.
Anna Sznajder należy do Stowarzyszenia Kulturalnego Wrota Beskidów (od 2006 r.). Prowadzi warsztaty malarstwa na szkle.
Piotr Sznajder
Piotr Sznajder
Urodzony w 1973 roku w Bielsku-Białej. Obecnie mieszka w Bystrej. Z zawodu lakiernik samochodowy. Swoją pasję do rzeźbienia odkrył podczas warsztatów „ I Ty możesz zostać artystą” zorganizowanych w Wilkowicach, prowadzonych przez Stanisława Kwaśnego w 2004 roku.        
Brał udział w plenerach rzeźbiarskich w Żywcu oraz w Wilkowicach. Uczestniczył w tworzeniu szopki bożonarodzeniowej , którą rokrocznie można oglądać przed kościołem parafialnym w Wilkowicach. Prowadził również prace renowacyjne przy rzeźbach Św. Kingi (obok Urzędu Gminy w Wilkowicach), oraz  Św. Michała (przy Kościele w Wilkowicach).
Janusz Wędzicha
Janusz Wędzicha
Rocznik 1956. Pochodzi ze Skawiny obok Krakowa. Żyje i tworzy w Bystrej i Wilkowicach.
Predyspozycje manualne przejawiał już w szkole podstawowej.
Samouk, rzeźbą zajmuje się od ponad 30 lat, prowadząc własną działalność gospodarczą oraz związane z rzeźbą w drewnie pokazy, plenery i warsztaty, m.in. podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Szczyrku.
Realizuje przede wszystkim figury wielkogabarytowe, głównie w topoli i dębie.
W swoich pracach stara się przedstawiać stworzone postacie w sposób humorystyczny, karykaturalny i rzeczywisty.
Wśród Jego prac znaleźć można rzeźby monumentalne, pomniki, meble, a nawet projekty reklamowe.
Dzieła Wędzichy znajdują się w wielu zakątkach Polski, a także w Czechach, Austrii, Danii, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, a nawet w Stanach Zjednoczonych, a także przed Gminnym Ośrodkiem Kultury "Promyk" w Bystrej.