A A A zmień czcionkę
zmień kontrast
Gminny Ośrodek Kultury "PROMYK"
ul. Juliana Fałata 2k, 43-360 Bystra
NIP: 9372673740
Napisz wiadomość:
gok@gok.wilkowice.pl
Zadzwoń:
33 817 07 73,
+48 603 410 661

Twórcy regionalni

Zofia Ciapała
Zofia Ciapała
Urodziła się 16 grudnia 1958 roku w Bielsku-Białej, tam również ukończyła naukę w Liceum Zawodowym. Mieszka i tworzy w Bystrej, u podnóża Klimczoka
i Szyndzielni. Pisze na różne tematy, opisuje piękno Beskidów, przeżycia ludzi, czasem podejmuje tematykę religijną. Ulubionym tematem Jej poezji jest przyroda - jej piękno, siła, przemiany wynikające z upływu czasu. Pierwsze wiersze były drukowane w "Chemiku Oświęcimskim". Pózniej w kilku kalendarzach, prasie regionalnej. Kilka utworów było opublikowanych w "Głosie lasu". Jej wiersze były drukowane również w antologiach zbiorowych. W 1999 roku wydała swój pierwszy tomik poezji pt. "Jednak warto", a w 2003 roku drugi pt. "Chwile".
Genowefa Cwajna
Genowefa Cwajna
Rocznik 1950. Pochodzi ze Stronia koło Nowego Sącza. Żyje i tworzy w Bystrej.
Robótkami ręcznymi interesowała się od dziecka, obserwując, jak Jej mama robiła na drutach i szydełku, malowała obrazki na szkle, a także robiła kwiaty z bibuły. Już w szkole podstawowej zrobiła sobie sweter na drutach według własnego projektu. Dopiero po przejściu na emeryturę, kilka lat temu, mogła w pełni poświęcić się swojej rękodzielniczej pasji. Była Uczestniczką licznych kiermaszów świątecznych i wystaw sztuki ludowej. Brała udział w warsztatach malarstwa na szkle u Zbigniewa Micherdzińskiego oraz bibułkarstwa u żywieckiej artystki, Zofii Pawełek. Robi na drutach i na szydełku - serwetki, koronki, czapki, szaliki. Haftuje obrusy, serwety, a także obrazki haftem krzyżykowym. Maluje na szkle, robi figurki z masy solnej, origami, zaś Jej największą pasją jest bibułkarstwo. Potrafi zrobić wiele rodzajów kwiatów, którymi obdarowuje przyjaciół i rodzinę. Inspiracje czerpie z obserwacji przyrody, książek, albumów.
Prowadzi też warsztaty z bibułkarstwa.
Mateusz Gębala
Mateusz Gębala
Urodził się w Bielsku-Białej w 1978 roku. Żyje i tworzy w Mesznej. Od najmłodszych lat lubił majsterkować i próbował rzeźbić. W 2006 roku wziął udział w projekcie edukacyjnym „Jak powstaje dzieło” zorganizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. U Leszka Cieślika uczył się rzeźbić w kamieniu, a u Stanisława Kwaśnego w drewnie. Brał udział w projekcie budowy wilkowickiej szopki pod okiem Stanisława Kwaśnego (2005 r.). Uczestniczył także w warsztatach graficznych „Techniki znane, ale zapomniane” (2008 r.) u prof. Michała Klisia. Fotografuje, rzeźbi w kamieniu i drewnie, robi meble użytkowe, zajmuje się ślusarstwem artystycznym i zduństwem. Zdobył wiele nagród w konkursach organizowanych przez ROK w Bielsku-Białej i nie tylko, m.in.: II miejsce w 2. Konkursie „Współczesna karpacka rzeźba ludowa w kamieniu” w Nowym Sączu i Bielsku-Białej (2008 r.), wyróżnienie w kategorii Zabawka ludowa w Konkursie „Zabawka Przyjazna Dziecku” (2008 r.) oraz II nagrodę w 8. Międzynarodowym Konkursie na Zabawkę Tradycyjną w Bielsku-Białej (2009 r.).

Krzysztof Kufel
Krzysztof Kufel
Urodzony w Szczyrku w 1964 r. Od kilkunastu lat zajmuje się rzeźbą ludową. Posiada certyfikat przyznany przez Kapitułę Znaku Promocyjnego "Beskidzki Produkt na 5" za rzeźbę ludową w drewnie. Jest Uczestnikiem licznych wystaw i kiermaszów ludowych, targów sztuki ludowej, plenerów, w kraju i za granicą. Tworzy polichromowane rzeźby w lipie, topoli, brzozie. Tematem prac są m.in.: postaci świętych, grajków, aniołki, kapliczki, szopki bożonarodzeniowe, zabawki ludowe, rzeźby ogrodowe, ptaki, karmiki. Autor licznych rzeźb plenerowych, w tym: trzech kapliczek na Szlaku Różańcowym z Mesznej do Sanktuarium Maryjnego na Górce, pomnika poświęconego harcerzom, usytuowanego obok Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mesznej. Jest Laureatem wielu konkursów otrzymał m.in. III nagrodę w konkursie "Fantastyczna fauna i flora", III nagrodę w Konkursie "Ptaki",  nagroda specjalna "Pojazdy”. Jego prace trafiły do wielu krajów: Francji, Czech, Słowacji, Austrii, Niemiec, Włoch, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Jest Prezesem Stowarzyszenia Zbójników Beskidnicy z siedzibą w Mesznej.
Stanisław Kwaśny
Stanisław Kwaśny
Stanisław Kwaśny (ur. 1942 r., zm. 2020 r.). Przez 35 lat pracował w bielskim przemyśle włókienniczym. Mieszka w Mesznej. Z dużym powodzeniem uprawia rzeźbę ludową w drewnie i kamieniu, a także plastykę obrzędową (od 1993 r.). Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych (od 1997 r.), w którym pełni funkcję członka zarządu (od 2005 r.). Twórca najchętniej rzeźbi figury Matki Boskiej, Chrystusa Frasobliwego, Świętej Rodziny, Świętych. Nie stroni też od tematyki obyczajowej i regionalnej. Większość Jego realizacji świadczy o dużym poczuciu humoru. Popularność wśród odbiorców przyniosły Mu rozśpiewane, pyzate aniołki z drewna. Stanisław Kwaśny chce, aby Jego prace wyrażały pogodę ducha, radość życia i wiary. Nieprzypadkowo więc posłużyły jako materiał ikonograficzny do kilku tomików wierszy ks. Jana Twardowskiego. Jest kuratorem wielu plenerów artystycznych. Chętnie uczestniczy w różnych programach z zakresu edukacji folklorystycznej, przekazując wiedzę oraz umiejętności początkującym twórcom. To z jego inicjatywy w Wilkowicach (2004 r.) i w Mesznej (2005 r.) rozpoczęto budowę ludowych szopek plenerowych. Teraz w okresie Bożego Narodzenia w stajence w Mesznej można zobaczyć około pięćdziesięciu drewnianych figur. Większość z nich ma niemal półtora metra wysokości. Do pracy przy projekcie udało mu się zaangażować ponad 30 osób. Wśród nich znaleźli się między innymi uczestnicy warsztatów „I Ty możesz zostać artystą”, zorganizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej (2004 r.). Twórczości Stanisława Kwaśnego poświęcono audycję radiową, sekwencje w dwóch filmach dokumentalnych, a nawet pracę magisterską. Artysta często bierze udział w konkursach, wystawach, kiermaszach sztuki ludowej. Jest wykonawcą licznych przydrożnych kapliczek. Jego prace znajdują się w Muzeum w Bielsku-Białej, Muzeum Częstochowskim, Muzeum Śląskim w Katowicach oraz Galerii STL w Lublinie, a także wielu kolekcjach w Polsce i na całym świecie. Jest aktywnym działaczem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Przez kilka lat był członkiem Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, a następnie członkiem Zarządu Głównego. Za osiągnięcia artystyczne oraz pracę wśród młodzieży i dorosłych na rzecz popularyzacji rzeźby ludowej w 2005 roku odznaczono Twórcę Złotym Krzyżem Zasługi. Jest także Laureatem Nagrody im. Władysława Orkana, przyznanej mu w 2008 roku za działalność twórczą i kulturalną na rzecz Małej Ojczyzny, w uzasadnieniu której napisano: „za radość, pogodę ducha, witalność swojej twórczości, wyzwalającej wzniosłe uczucia, czułość, dobro, piękno, miłość”. W dniu 28 kwietnia 2016 roku na posiedzeniu Komisji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” dokonano wyboru laureatów w sześciu kategoriach. Laureatem w kategorii I dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego został właśnie Pan Stanisław.
Jerzy Salachna
Jerzy Salachna
Urodzony w 1963 r. w Bielsku-Białej. Mieszka w Bystrej. Z zawodu rzeźbiarz w drewnie (od 1985 r.) W 1989 roku otrzymał tytuł mistrzowski Bielskiej Izby Rzemieślniczej. Jest Uczestnikiem wielu plenerów rzeźby monumentalnej. Tworzy głównie płaskorzeźby i rzeźby monumentalne (od 2000 r.) o charakterze zarówno świeckim, jak i sakralnym. Jego prace można podziwiać m.in. w parku im. J. Fałata  w Bystrej, przy wjeździe do Bystrej i do Wilkowic.