A A A zmień czcionkę
zmień kontrast
Gminny Ośrodek Kultury "PROMYK"
ul. Juliana Fałata 2k, 43-360 Bystra
NIP: 9372673740
Napisz wiadomość:
gok@gok.wilkowice.pl
Zadzwoń:
33 8 170 773

Ankieta

Najlepszym źródłem informacji o wydarzeniach organizowanych w GOK "Promyk" jest moim zdaniem...
  • 28.45% (68 głosów)
  • 50.63% (121 głosów)
  • 7.95% (19 głosów)
  • 3.77% (9 głosów)
  • 3.35% (8 głosów)
  • 2.09% (5 głosów)
  • 3.77% (9 głosów)
Twój głos został oddany.
Brano już udział w tej ankiecie.

DKF "Promyk"

Luty 2019
Luty 2019
Mili Państwo,
5 lutego na spotkaniu DKF "Promyk" obejrzymy SNY WĘDROWNYCH PTAKÓW - wypełnioną egzotycznymi obrazami kolumbijskich pustyń i rdzennych plemion indiańskich, opowieść o początkach handlu narkotykami w Kolumbii lat 70. sprzed nastania ery Pablo Escobara. Najnowszy film nominowanego do Oscara Ciro Guerry za "W objęciach węża" oraz jego żony Cristiny Gallego był bardzo dobrze przyjęty na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes, znalazł się również w diesiątce filmów wytypowanych do nominacji do Oscara 2019.

Drugie lutowe spotkanie DKF "Promyk" spędzimy oglądając KOMUNIĘ polskiej reżyserki Anny Zameckiej. Dokument opowiada historię czternastoletniej Oli, która opiekuje się autystycznym bratem, niewydolnym ojcem i mieszkającą osobno matką. I to właśnie na nastolatce spoczywa cała odpowiedzialność, by złożyć rodzinę w całość. Ola żyje nadzieją, że uda się jej ściągnąć matkę do domu pod pretekstem komunii świętej rok młodszego od niej Nikodema. Dziewczynka bierze się więc za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości. Co z tego wyniknie?
Zapraszamy 19 lutego o godz. 19:00!

WSTĘP WOLNY!
przejdź dalej
Styczeń 2019
Styczeń 2019
Nowy Rok w DKF-ie "Promyk" uczcimy pięknym dokumentem "Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze" , który zobaczymy we wtorek 8 stycznia.
W samym sercu syberyjskiej głuszy, z dala od cywilizacji, 300 osób zamieszkuje małą miejscowość Bakhtia nad rzeką Jenisej – tak Werner Herzog, współautor i narrator filmu, rozpoczyna niezwykłą opowieść. Razem z filmowcami, którzy tam dotarli, obserwujemy rok z życia myśliwych, rybaków i innych osób zamieszkujących wioskę; trudną codzienność w przykrytym śniegiem niedostępnym regionie świata.
„Oni żyją z ziemi, są samowystarczalni i prawdziwie wolni. Nie ma podatków, nie ma rządu, nie ma prawa, nie ma biurokracji, nie ma telefonów, nie ma radia, wyposażeni są we własne wartości i normy postępowania. Jeśli cywilizacja ludzka zostałaby zniszczona, oni przetrwaliby dzięki wiedzy swoich przodków” – twierdzi Herzog.

We wtorek, 22 stycznia, o godz. 19:00, zapraszamy na bardzo mocny i autentycznie poruszający dramat wojenny "DONBAS" rozgrywający się w realiach współczesnej Ukrainy. Trwa wojna hybrydowa – konflikt pomiędzy ukraińską armią zasilaną ochotnikami, a bojówkami separatystycznymi wspieranymi przez rosyjskie oddziały. Koszmar staje się udziałem ludności cywilnej. Z drugiej strony toczy się codzienne życie, a przez ekran przewija się galeria postaci: roześmiana młoda para, skonfundowany niemiecki dziennikarz, którego służby kontrolne biorą za faszystę, czy okradziony właściciel luksusowego auta.
Zapraszamy serdecznie! WSTĘP WOLNY!
przejdź dalej
Grudzień 2018
Grudzień 2018
Szanowni Państwo,
we wtorek, 11 grudnia, odbędzie się ostatnie w tym roku spotkanie DKF "Promyk" i będzie to wieczór wyjątkowy.
Przed Państwem wystąpi młoda adeptka sztuki taperskiej Inga Smyczek, która z moją pomocą wybrała i opracowała podkład muzyczny do fragmentu kultowego filmu... niespodzianki, który wykona dla Państwa.
Jest to drugi występ taperski Ingi, po raz pierwszy wystąpiła podczas edycji Bystrzańskiego Lata Filmowego akompaniując na żywo do cyklu krótkich filmów animowanych zrealizowanych podczas zajęć w GOK “Promyk”.
Po występie Ingi pozostaniemy w klimatach rumuńskich i obejrzymy nagrodzony za reżyserię Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie film AFERIM! (z tureckiego brawo! lub dobra robota!) w reż. Radu Jadu.
Rzecz dzieje się na Wołoszczyznie, w 1835 roku. Dwóch jeźdźców, lokalny policjant Constandin i jego syn, przemierzają jałowy krajobraz. Jeden ma na wszystko gotowy aforyzm, drugi prezentuje bardziej kontemplacyjny stosunek do świata – są jak rumuńscy Don Kichote i Sancho Pansa.
Szukają zbiegłego „cygańskiego niewolnika”, który uciekł pewnemu szlachcicowi i podejrzany jest o kradzież...
W podróży spotykają ludzi różnych narodowości i przekonań: Turków i Rosjan, Rumunów i Węgrów, chrześcijan i żydów. Wszyscy pielęgnują uprzedzenia
i przesądy przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Tragikomiczny Aferim odważnie wkracza w sferę tabu i opowiada o - praktykowanym w dawnej Rumunii - niewolnictwie Cyganów. W dekoracjach z minionej epoki reżyser inscenizuje opowieść o okrucieństwie, egoizmie, przyzwoleniu na przemoc i innych cechach, które zdają się wciąż charakteryzować jego rodaków.
Nawet gdy poszukiwany zbieg zostaje odnaleziony, przygoda wcale się nie kończy…
Reżyser Radu Jude z rozmachem zrealizował filozoficzny western w czerni i bieli, którego wizualna tożsamość budzi skojarzenia z kinem lat 50 i bardzo odbiega od osadzonych we współczesności obrazach krajanów. Stąd zapewne wysoka ocena jury na Berlińskim Festiwalu Filmowym i nominacja do Złotego Niedźwiedzia.
Film niezwykły i zaskakująco aktualny w dzisiejszych realiach społeczno-politycznych.

WSTĘP WOLNY! ZAPRASZAMY!
przejdź dalej
Listopad 2018
Listopad 2018
Szanowni Państwo,
pierwszy listopadowy DKF „PROMYK” odbędzie się we wtorek, 6 listopada o godz. 19:00.
Obejrzymy dramat łotrzykowski DO ZOBACZENIA W ZAŚWIATACH reżysera i zarazem odtwórcy jednej z głównych ról, Alberta Dupontela. Film jest adaptacją nagrodzonej Goncourtami powieści Pierre’a Lemaitre’a o trzech weteranach I wojny światowej, którzy zostają oszustami finansowymi.
Porucznik Pradelle krótko po zakończeniu I wojny światowej zamierza zbić fortunę na ciałach poległych… zaś dwójka weteranów postara się mu przeszkodzić.
„Do zobaczenia w zaświatach" to nie tylko opowieść o tym, co pozostawia po sobie wojna, to także historia niezwykłej przyjaźni i pochwała życia.

Podczas spotkania DKF "Promyk", we wtorek 27 listopada, zaprezentujemy, od niedawna pokazywany w kinach, polski dokument WIEŚ PŁYWAJĄCYCH KRÓW. Tego wieczoru gościć będziemy reżyser filmu - Katarzynę Trzaskę, która zdradzi Państwu kulisy powstawania tego arcyciekawego projektu.
Film w  zabawny sposób opowiada o poszukiwaniu utopijnej jedności z naturą, które odbywa się podczas spotkania berlińskich neo-hipisów z polskimi rolnikami z Podlasia. Katarzyna Trzaska przygląda się modnym obecnie trendom na tzw.: "zdrowe życie w zgodzie z naturą". Nowa wizja ekologicznej przyszłości kontra stara podlaska tradycja, a w tle ludzkie radości i dramaty oraz dużo humoru i piękna strona wizualna.
Zapraszamy bardzo serdecznie!
Wstęp wolny!
przejdź dalej
Październik 2018
Październik 2018
Szanowni Państwo,
we wtorek 2 października o godz. 19:00 zapraszamy na seans filmu W CIENIU DRZEWA, w ramach DKF "Promyk".
Przedmieścia Reykjaviku, świeże powietrze, cisza, spokój i idealnie przycięte, zielone trawniki. Sielankowa atmosfera nie może trwać jednak wiecznie: na jednym z osiedli wybucha sąsiedzki konflikt. Kością niezgody jest należące do Baldvina i Ingi stare, wielkie drzewo, które rzuca cień na ogród Eybjorg i Konrada. Błahy problem urasta do absurdalnych rozmiarów, uprzejmym do tej pory sąsiadom puszczają nerwy, a dzikie emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Tajemniczy sprawca przekłuwa opony samochodu, a zwierzęta domowe zaczynają znikać w niewyjaśnionych okolicznościach. Konieczne staje się zainstalowanie kamer monitoringu. Pojawia się także plotka, że sąsiada widziano z piłą łańcuchową... i wszystko zmierza do niespodziewanego finału.

Jafar Panahi należy do irańskich reżyserów, którzy najmocniej krytykują reżym i w swoich filmach otwarcie pokazują polityczne tło współczesnego Iranu. W najnowszym filmie TRZY TWARZE teherańska gwiazda filmowa wyrusza na prowincję, aby przeprowadzić śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci młodej dziewczyny. Przy okazji staje twarzą w twarz z całym absurdem hermetycznej i konserwatywnej kultury prowincji. Zapraszamy we wtorek, 9 października o godz. 19:00.

Trzeci październikowy seans DKF "Promyk", który odbędzie się we wtorek 23 października o godz. 19:00 to spotkanie z kinem włoskim. Film CUDA w reżyserii Alice Rohrwacher opowiada prawdziwą historię jej dorastania w ekscentrycznej rodzinie, mieszkającej w wielkim, starym domu w Toskanii. Gelsomina, nastolatka wychowująca się z dala od cywilizacji, namawia rodziców, by wzięli wspólnie udział w telewizyjnym show. Kiedy lato dobiegnie końca, jej życie nie będzie już takie samo... Obraz otrzymał Grand Prix na festiwalu w Cannes.
Zapraszamy serdecznie! Wstęp wolny!
przejdź dalej
Wrzesień 2018
Wrzesień 2018
Mili Państwo,
"Człowiek delfin" to niezwykła historia Jacques’a Mayola, jednego z największych nurków w historii, wielokrotnego rekordzisty świata w nurkowaniu głębinowym. Jego skomplikowane życie osobiste, pasja do nurkowania, zaangażowanie w ochronę oceanu i rozległa wiedza na temat delfinów stały się inspiracją dla kultowego filmu Luca Bessona „Wielki błękit”. We wtorek, 4 września, w DKF-ie "Promyk" poznamy go jeszcze bliżej, za sprawą dokumentu Lefterisa Charitosa.
Zapraszamy serdecznie do wspólnego odbycia niezwykłej podróży przez tajemnicze głębiny oceanów, do granic możliwości ludzkiego ciała.

Drodzy Państwo,
podczas drugiego wrześniowego spotkania DKF "Promyk" obejrzymy film "NA MLECZNEJ DRODZE" w reżyserii Emira Kusturicy. Po blisko dziesięciu latach artystycznego milczenia jeden z najbardziej wyrazistych twórców europejskiego kina, powraca do przerwanej opowieści. Nie zabraknie żadnego z ulubionych przez Kusturicę tematów. W filmie jest i wojna, i miłość, i sielska prowincja. Wśród śmiechu i łez trwa walka idealizmu z cynizmem. W karnawałowej wizji świata serbskiego reżysera trwa wieczne święto, gra muzyka (kompozytorem jest zresztą syn Kusturicy, Stribor), a wódka leje się strumieniami, mimo świszczących dookoła kul. Gdy cichnie cały ten zgiełk, pojawia się miejsce i na baśń, i na poezję, a sacrum miesza się z profanum.

Początek seansu godzina 19:00.
WSTĘP WOLNY!!!
przejdź dalej