A A A zmień czcionkę
zmień kontrast
Gminny Ośrodek Kultury "PROMYK"
ul. Juliana Fałata 2k, 43-360 Bystra
NIP: 9372673740
Napisz wiadomość:
gok@gok.wilkowice.pl
Zadzwoń:
33 8 170 773

Ankieta

Najlepszym źródłem informacji o wydarzeniach organizowanych w GOK "Promyk" jest moim zdaniem...
  • 27.20% (68 głosów)
  • 51.20% (128 głosów)
  • 8.40% (21 głosów)
  • 3.60% (9 głosów)
  • 3.20% (8 głosów)
  • 2.00% (5 głosów)
  • 4.40% (11 głosów)
Twój głos został oddany.
Brano już udział w tej ankiecie.

DKF "Promyk"

Kwiecień 2019
Kwiecień 2019
Mili Państwo,
w kwietniu w DKF-ie "Promyk" spotkamy się aż trzy razy! Pierwszy raz, we wtorek 2 kwietnia podczas seansu włoskiego filmu "SZCZĘŚLIWY LAZZARO" w reż. A. Rohrwacher.
Tytułowy Lazzaro (Adriano Tardiolo) jest mieszkańcem zapomnianej przez Boga i ludzi sycylijskiej wsi, bezlitośnie eksploatowanej przez baronową Alfonsinę De Lunę (Nicoletta Braschi) i jej ekonoma. Nieznający ironii, występku ani fałszu chłopak jest wcieleniem najszlachetniejszej dobroci, przez wszystkich uznawanej jednak za zwykłą głupotę. Kiedy więc Lazzaro udzieli schronienia znudzonemu synowi arystokratki, ten postanowi dla zabawy wykorzystać naiwność wieśniaka.
W tym pełnym metafor obrazie mieszają się ze sobą włoski neorealizm, realizm magiczny, idylla, hagiografia i komedia dając obraz społeczeństwa wystawionego na pastwę drapieżnego kapitalizmu, wyzysku klasowego oraz brak wyobraźni, jaki dotyczył będzie przyszłych społeczeństw.
Film otrzymał Złotą Palmę w Cannes za scenariusz napisany przez Alice Rohrwacher oraz Europejską Nagrodę Filmową dla Najlepszego filmu europejskiego.

We wtorek 9 kwietnia o godz. 19:00, w ramach Tygodnia Tańca zapraszamy do DKF "Promyk" na dokument Marty Prus - "OVER THE LIMIT". Reżyser filmu będzie obecna na sali, by opowiedzieć Państwu o pracy nad filmem i o wielkiej przygodzie, jaką było kręcenie dokumentu w środowisku rosyjskiego zespołu trenującego gimnastykę artystyczną.
Bohaterką filmu jest 20-letnia rosyjska gimnastyczka Rita przygotowująca się do występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Podpatrujemy tak jej codzienną rutynę, jak i występy, by stopniowo poznać jak wygórowaną cenę płaci za sukcesy i sławę...

Tuż po Wielkiej Nocy, we wtorek 23 kwietnia zapraszamy do DKF "Promyk" na film "MNICH Z MORZA", wpisujący się w dialog na temat współczesnej duchowości i religijności.
W Tajlandii 70% mężczyzn zostaje tymczasowymi mnichami. Ball ma tylko dwa tygodnie, żeby odnaleźć spokój, ale cały świat próbuje mu przeszkodzić.
Zgodnie z tajską tradycją każdy "prawdziwy mężczyzna" powinien raz w życiu wstąpić do klasztoru i zostać buddyjskim mnichem, nawet na kilka dni.
„Mnich z morza“ to historia Balla – mieszkającego z rodzicami 30-letniego imprezowicza i pracoholika z Bangkoku, który właśnie spełnia ten nakaz i postanawia wstąpić do klasztoru na dwa tygodnie. Na czas pobytu w nim będzie musiał zrezygnować z alkoholu, papierosów, sprzętów elektronicznych, telewizji i mnóstwa innych przyjemności, które towarzyszą mu na co dzień.  

Zapraszamy serdecznie!
WSTĘP WOLNY!
przejdź dalej
Marzec 2019
Marzec 2019
Drodzy Państwo,
spotkanie DKF "Promyk" 5 marca dedykujemy kobietom! Obejrzymy film "MARINA ABRAMOVIĆ: artystka obecna" o światowej sławy ikonie body art'u i performance'u. Jej prace od lat 60. w bezkompromisowy sposób opowiadają o kobiecości, erotyce i miłości. W swoich realizacjach najczęściej używa własnego ciała, wystawiając je na ból fizyczny i badając granice wytrzymałości psychicznej. Abramović, która lubi wstrząsać widzami, wciąż budzi żywe emocje i nadal uznawana jest za twórczynię awangardową.
W piątek, 8 marca odbędzie się wernisaż wielkiej wystawy Mariny Abramović "Do czysta" w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej, a my zapraszamy do nas na film, jak zwykle o 19:00!

Podczas spotkania DKF "Promyk" 19 marca, obejrzymy trzymający w napięciu thriller PŁOMIENIE w reż. Chang-Dong Lee, na podstawie opowiadania Harukiego Murakamiego pt. "Spalenie stodoły".
Jong-soo pracuje dorywczo, imając się różnych prac. Przypadkiem spotkana koleżanka z sąsiedztwa Hae-mi prosi o zaopiekowanie się kotem podczas jej nieobecności, czeka ją wyjazd do Afryki. Równie nieoczekiwanie ich relacja ewoluuje w stronę płomiennego romansu. Hae-mi poznaje podczas podróży Bena, który imponuje jej swoją zamożnością. Sytuacja coraz bardziej się komplikuje, gdy okazuje się, że dziewczyna zniknęła...

ZAPRASZAMY SERDECZNIE! WSTĘP WOLNY!!!
przejdź dalej
Luty 2019
Luty 2019
Mili Państwo,
5 lutego na spotkaniu DKF "Promyk" obejrzymy SNY WĘDROWNYCH PTAKÓW - wypełnioną egzotycznymi obrazami kolumbijskich pustyń i rdzennych plemion indiańskich, opowieść o początkach handlu narkotykami w Kolumbii lat 70. sprzed nastania ery Pablo Escobara. Najnowszy film nominowanego do Oscara Ciro Guerry za "W objęciach węża" oraz jego żony Cristiny Gallego był bardzo dobrze przyjęty na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes, znalazł się również w diesiątce filmów wytypowanych do nominacji do Oscara 2019.

Drugie lutowe spotkanie DKF "Promyk" spędzimy oglądając KOMUNIĘ polskiej reżyserki Anny Zameckiej. Dokument opowiada historię czternastoletniej Oli, która opiekuje się autystycznym bratem, niewydolnym ojcem i mieszkającą osobno matką. I to właśnie na nastolatce spoczywa cała odpowiedzialność, by złożyć rodzinę w całość. Ola żyje nadzieją, że uda się jej ściągnąć matkę do domu pod pretekstem komunii świętej rok młodszego od niej Nikodema. Dziewczynka bierze się więc za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości. Co z tego wyniknie?
Zapraszamy 19 lutego o godz. 19:00!

WSTĘP WOLNY!
przejdź dalej
Styczeń 2019
Styczeń 2019
Nowy Rok w DKF-ie "Promyk" uczcimy pięknym dokumentem "Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze" , który zobaczymy we wtorek 8 stycznia.
W samym sercu syberyjskiej głuszy, z dala od cywilizacji, 300 osób zamieszkuje małą miejscowość Bakhtia nad rzeką Jenisej – tak Werner Herzog, współautor i narrator filmu, rozpoczyna niezwykłą opowieść. Razem z filmowcami, którzy tam dotarli, obserwujemy rok z życia myśliwych, rybaków i innych osób zamieszkujących wioskę; trudną codzienność w przykrytym śniegiem niedostępnym regionie świata.
„Oni żyją z ziemi, są samowystarczalni i prawdziwie wolni. Nie ma podatków, nie ma rządu, nie ma prawa, nie ma biurokracji, nie ma telefonów, nie ma radia, wyposażeni są we własne wartości i normy postępowania. Jeśli cywilizacja ludzka zostałaby zniszczona, oni przetrwaliby dzięki wiedzy swoich przodków” – twierdzi Herzog.

We wtorek, 22 stycznia, o godz. 19:00, zapraszamy na bardzo mocny i autentycznie poruszający dramat wojenny "DONBAS" rozgrywający się w realiach współczesnej Ukrainy. Trwa wojna hybrydowa – konflikt pomiędzy ukraińską armią zasilaną ochotnikami, a bojówkami separatystycznymi wspieranymi przez rosyjskie oddziały. Koszmar staje się udziałem ludności cywilnej. Z drugiej strony toczy się codzienne życie, a przez ekran przewija się galeria postaci: roześmiana młoda para, skonfundowany niemiecki dziennikarz, którego służby kontrolne biorą za faszystę, czy okradziony właściciel luksusowego auta.
Zapraszamy serdecznie! WSTĘP WOLNY!
przejdź dalej
Grudzień 2018
Grudzień 2018
Szanowni Państwo,
we wtorek, 11 grudnia, odbędzie się ostatnie w tym roku spotkanie DKF "Promyk" i będzie to wieczór wyjątkowy.
Przed Państwem wystąpi młoda adeptka sztuki taperskiej Inga Smyczek, która z moją pomocą wybrała i opracowała podkład muzyczny do fragmentu kultowego filmu... niespodzianki, który wykona dla Państwa.
Jest to drugi występ taperski Ingi, po raz pierwszy wystąpiła podczas edycji Bystrzańskiego Lata Filmowego akompaniując na żywo do cyklu krótkich filmów animowanych zrealizowanych podczas zajęć w GOK “Promyk”.
Po występie Ingi pozostaniemy w klimatach rumuńskich i obejrzymy nagrodzony za reżyserię Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie film AFERIM! (z tureckiego brawo! lub dobra robota!) w reż. Radu Jadu.
Rzecz dzieje się na Wołoszczyznie, w 1835 roku. Dwóch jeźdźców, lokalny policjant Constandin i jego syn, przemierzają jałowy krajobraz. Jeden ma na wszystko gotowy aforyzm, drugi prezentuje bardziej kontemplacyjny stosunek do świata – są jak rumuńscy Don Kichote i Sancho Pansa.
Szukają zbiegłego „cygańskiego niewolnika”, który uciekł pewnemu szlachcicowi i podejrzany jest o kradzież...
W podróży spotykają ludzi różnych narodowości i przekonań: Turków i Rosjan, Rumunów i Węgrów, chrześcijan i żydów. Wszyscy pielęgnują uprzedzenia
i przesądy przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Tragikomiczny Aferim odważnie wkracza w sferę tabu i opowiada o - praktykowanym w dawnej Rumunii - niewolnictwie Cyganów. W dekoracjach z minionej epoki reżyser inscenizuje opowieść o okrucieństwie, egoizmie, przyzwoleniu na przemoc i innych cechach, które zdają się wciąż charakteryzować jego rodaków.
Nawet gdy poszukiwany zbieg zostaje odnaleziony, przygoda wcale się nie kończy…
Reżyser Radu Jude z rozmachem zrealizował filozoficzny western w czerni i bieli, którego wizualna tożsamość budzi skojarzenia z kinem lat 50 i bardzo odbiega od osadzonych we współczesności obrazach krajanów. Stąd zapewne wysoka ocena jury na Berlińskim Festiwalu Filmowym i nominacja do Złotego Niedźwiedzia.
Film niezwykły i zaskakująco aktualny w dzisiejszych realiach społeczno-politycznych.

WSTĘP WOLNY! ZAPRASZAMY!
przejdź dalej
Listopad 2018
Listopad 2018
Szanowni Państwo,
pierwszy listopadowy DKF „PROMYK” odbędzie się we wtorek, 6 listopada o godz. 19:00.
Obejrzymy dramat łotrzykowski DO ZOBACZENIA W ZAŚWIATACH reżysera i zarazem odtwórcy jednej z głównych ról, Alberta Dupontela. Film jest adaptacją nagrodzonej Goncourtami powieści Pierre’a Lemaitre’a o trzech weteranach I wojny światowej, którzy zostają oszustami finansowymi.
Porucznik Pradelle krótko po zakończeniu I wojny światowej zamierza zbić fortunę na ciałach poległych… zaś dwójka weteranów postara się mu przeszkodzić.
„Do zobaczenia w zaświatach" to nie tylko opowieść o tym, co pozostawia po sobie wojna, to także historia niezwykłej przyjaźni i pochwała życia.

Podczas spotkania DKF "Promyk", we wtorek 27 listopada, zaprezentujemy, od niedawna pokazywany w kinach, polski dokument WIEŚ PŁYWAJĄCYCH KRÓW. Tego wieczoru gościć będziemy reżyser filmu - Katarzynę Trzaskę, która zdradzi Państwu kulisy powstawania tego arcyciekawego projektu.
Film w  zabawny sposób opowiada o poszukiwaniu utopijnej jedności z naturą, które odbywa się podczas spotkania berlińskich neo-hipisów z polskimi rolnikami z Podlasia. Katarzyna Trzaska przygląda się modnym obecnie trendom na tzw.: "zdrowe życie w zgodzie z naturą". Nowa wizja ekologicznej przyszłości kontra stara podlaska tradycja, a w tle ludzkie radości i dramaty oraz dużo humoru i piękna strona wizualna.
Zapraszamy bardzo serdecznie!
Wstęp wolny!
przejdź dalej