A A A zmień czcionkę
zmień kontrast
Gminny Ośrodek Kultury "PROMYK"
ul. Juliana Fałata 2k, 43-360 Bystra
NIP: 9372673740
Napisz wiadomość:
gok@gok.wilkowice.pl
Zadzwoń:
33 8 170 773

Ankieta

Najlepszym źródłem informacji o wydarzeniach organizowanych w GOK "Promyk" jest moim zdaniem...
  • 29.30% (63 głosów)
  • 53.02% (114 głosów)
  • 8.37% (18 głosów)
  • 3.26% (7 głosów)
  • 2.79% (6 głosów)
  • 0.93% (2 głosów)
  • 2.33% (5 głosów)
Twój głos został oddany.
Brano już udział w tej ankiecie.

DKF "Promyk"

Grudzień 2018
Grudzień 2018
Szanowni Państwo,
we wtorek, 11 grudnia, odbędzie się ostatnie w tym roku spotkanie DKF "Promyk" i będzie to wieczór wyjątkowy.
Przed Państwem wystąpi młoda adeptka sztuki taperskiej Inga Smyczek, która z moją pomocą wybrała i opracowała podkład muzyczny do fragmentu kultowego filmu... niespodzianki, który wykona dla Państwa.
Jest to drugi występ taperski Ingi, po raz pierwszy wystąpiła podczas edycji Bystrzańskiego Lata Filmowego akompaniując na żywo do cyklu krótkich filmów animowanych zrealizowanych podczas zajęć w GOK “Promyk”.
Po występie Ingi pozostaniemy w klimatach rumuńskich i obejrzymy nagrodzony za reżyserię Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie film AFERIM! (z tureckiego brawo! lub dobra robota!) w reż. Radu Jadu.
Rzecz dzieje się na Wołoszczyznie, w 1835 roku. Dwóch jeźdźców, lokalny policjant Constandin i jego syn, przemierzają jałowy krajobraz. Jeden ma na wszystko gotowy aforyzm, drugi prezentuje bardziej kontemplacyjny stosunek do świata – są jak rumuńscy Don Kichote i Sancho Pansa.
Szukają zbiegłego „cygańskiego niewolnika”, który uciekł pewnemu szlachcicowi i podejrzany jest o kradzież...
W podróży spotykają ludzi różnych narodowości i przekonań: Turków i Rosjan, Rumunów i Węgrów, chrześcijan i żydów. Wszyscy pielęgnują uprzedzenia
i przesądy przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Tragikomiczny Aferim odważnie wkracza w sferę tabu i opowiada o - praktykowanym w dawnej Rumunii - niewolnictwie Cyganów. W dekoracjach z minionej epoki reżyser inscenizuje opowieść o okrucieństwie, egoizmie, przyzwoleniu na przemoc i innych cechach, które zdają się wciąż charakteryzować jego rodaków.
Nawet gdy poszukiwany zbieg zostaje odnaleziony, przygoda wcale się nie kończy…
Reżyser Radu Jude z rozmachem zrealizował filozoficzny western w czerni i bieli, którego wizualna tożsamość budzi skojarzenia z kinem lat 50 i bardzo odbiega od osadzonych we współczesności obrazach krajanów. Stąd zapewne wysoka ocena jury na Berlińskim Festiwalu Filmowym i nominacja do Złotego Niedźwiedzia.
Film niezwykły i zaskakująco aktualny w dzisiejszych realiach społeczno-politycznych.

WSTĘP WOLNY! ZAPRASZAMY!
przejdź dalej
Listopad 2018
Listopad 2018
Szanowni Państwo,
pierwszy listopadowy DKF „PROMYK” odbędzie się we wtorek, 6 listopada o godz. 19:00.
Obejrzymy dramat łotrzykowski DO ZOBACZENIA W ZAŚWIATACH reżysera i zarazem odtwórcy jednej z głównych ról, Alberta Dupontela. Film jest adaptacją nagrodzonej Goncourtami powieści Pierre’a Lemaitre’a o trzech weteranach I wojny światowej, którzy zostają oszustami finansowymi.
Porucznik Pradelle krótko po zakończeniu I wojny światowej zamierza zbić fortunę na ciałach poległych… zaś dwójka weteranów postara się mu przeszkodzić.
„Do zobaczenia w zaświatach" to nie tylko opowieść o tym, co pozostawia po sobie wojna, to także historia niezwykłej przyjaźni i pochwała życia.

Podczas spotkania DKF "Promyk", we wtorek 27 listopada, zaprezentujemy, od niedawna pokazywany w kinach, polski dokument WIEŚ PŁYWAJĄCYCH KRÓW. Tego wieczoru gościć będziemy reżyser filmu - Katarzynę Trzaskę, która zdradzi Państwu kulisy powstawania tego arcyciekawego projektu.
Film w  zabawny sposób opowiada o poszukiwaniu utopijnej jedności z naturą, które odbywa się podczas spotkania berlińskich neo-hipisów z polskimi rolnikami z Podlasia. Katarzyna Trzaska przygląda się modnym obecnie trendom na tzw.: "zdrowe życie w zgodzie z naturą". Nowa wizja ekologicznej przyszłości kontra stara podlaska tradycja, a w tle ludzkie radości i dramaty oraz dużo humoru i piękna strona wizualna.
Zapraszamy bardzo serdecznie!
Wstęp wolny!
przejdź dalej
Październik 2018
Październik 2018
Szanowni Państwo,
we wtorek 2 października o godz. 19:00 zapraszamy na seans filmu W CIENIU DRZEWA, w ramach DKF "Promyk".
Przedmieścia Reykjaviku, świeże powietrze, cisza, spokój i idealnie przycięte, zielone trawniki. Sielankowa atmosfera nie może trwać jednak wiecznie: na jednym z osiedli wybucha sąsiedzki konflikt. Kością niezgody jest należące do Baldvina i Ingi stare, wielkie drzewo, które rzuca cień na ogród Eybjorg i Konrada. Błahy problem urasta do absurdalnych rozmiarów, uprzejmym do tej pory sąsiadom puszczają nerwy, a dzikie emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Tajemniczy sprawca przekłuwa opony samochodu, a zwierzęta domowe zaczynają znikać w niewyjaśnionych okolicznościach. Konieczne staje się zainstalowanie kamer monitoringu. Pojawia się także plotka, że sąsiada widziano z piłą łańcuchową... i wszystko zmierza do niespodziewanego finału.

Jafar Panahi należy do irańskich reżyserów, którzy najmocniej krytykują reżym i w swoich filmach otwarcie pokazują polityczne tło współczesnego Iranu. W najnowszym filmie TRZY TWARZE teherańska gwiazda filmowa wyrusza na prowincję, aby przeprowadzić śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci młodej dziewczyny. Przy okazji staje twarzą w twarz z całym absurdem hermetycznej i konserwatywnej kultury prowincji. Zapraszamy we wtorek, 9 października o godz. 19:00.

Trzeci październikowy seans DKF "Promyk", który odbędzie się we wtorek 23 października o godz. 19:00 to spotkanie z kinem włoskim. Film CUDA w reżyserii Alice Rohrwacher opowiada prawdziwą historię jej dorastania w ekscentrycznej rodzinie, mieszkającej w wielkim, starym domu w Toskanii. Gelsomina, nastolatka wychowująca się z dala od cywilizacji, namawia rodziców, by wzięli wspólnie udział w telewizyjnym show. Kiedy lato dobiegnie końca, jej życie nie będzie już takie samo... Obraz otrzymał Grand Prix na festiwalu w Cannes.
Zapraszamy serdecznie! Wstęp wolny!
przejdź dalej
Wrzesień 2018
Wrzesień 2018
Mili Państwo,
"Człowiek delfin" to niezwykła historia Jacques’a Mayola, jednego z największych nurków w historii, wielokrotnego rekordzisty świata w nurkowaniu głębinowym. Jego skomplikowane życie osobiste, pasja do nurkowania, zaangażowanie w ochronę oceanu i rozległa wiedza na temat delfinów stały się inspiracją dla kultowego filmu Luca Bessona „Wielki błękit”. We wtorek, 4 września, w DKF-ie "Promyk" poznamy go jeszcze bliżej, za sprawą dokumentu Lefterisa Charitosa.
Zapraszamy serdecznie do wspólnego odbycia niezwykłej podróży przez tajemnicze głębiny oceanów, do granic możliwości ludzkiego ciała.

Drodzy Państwo,
podczas drugiego wrześniowego spotkania DKF "Promyk" obejrzymy film "NA MLECZNEJ DRODZE" w reżyserii Emira Kusturicy. Po blisko dziesięciu latach artystycznego milczenia jeden z najbardziej wyrazistych twórców europejskiego kina, powraca do przerwanej opowieści. Nie zabraknie żadnego z ulubionych przez Kusturicę tematów. W filmie jest i wojna, i miłość, i sielska prowincja. Wśród śmiechu i łez trwa walka idealizmu z cynizmem. W karnawałowej wizji świata serbskiego reżysera trwa wieczne święto, gra muzyka (kompozytorem jest zresztą syn Kusturicy, Stribor), a wódka leje się strumieniami, mimo świszczących dookoła kul. Gdy cichnie cały ten zgiełk, pojawia się miejsce i na baśń, i na poezję, a sacrum miesza się z profanum.

Początek seansu godzina 19:00.
WSTĘP WOLNY!!!
przejdź dalej
Sierpień 2018
Sierpień 2018
Drodzy Fani kina,
sierpniowe spotkania DKF "Promyk" skupione będą w drugiej połowie miesiąca. We wtorek 21 sierpnia zobaczymy ostatnie dzieło z udziałem znakomitej Juliette Binoche - ISABELLE I MĘŻCZYŹNI. Isabelle mieszka w Paryżu. Jest rozwiedzioną, samotną matką. Jako kobieta dojrzała wie, czego chce i wie, co sama może zaoferować. Po latach rozczarowujących relacji, po raz kolejny próbuje znaleźć miłość. Chce odszukać tę jedyną, prawdziwą i do końca życia, chociaż chyba już przestała w nią wierzyć. Isabelle spotyka na swej drodze nowego mężczyznę, przy którym przeżywa skrajne emocje: od radości i nadziei po zagubienie i smutek...

Po czerwcowej projekcji "W ułamku sekundy", filmu niezwykle ciepło przyjętego przez Publiczność DKF-u "Promyk", 28 sierpnia zobaczymy kolejny film Fatiha Akina. GOODBYE BERLIN jest idealnym tytułem na pożegnanie wakacji, zahaczając o klimat kina drogi, młodzieńczych przygód i letniej beztroski. Po raz kolejny, jeden z najlepszych niemiecko-tureckich reżyserów, udowodnił, że uwielbia bawić się gatunkami filmowymi, które tylko pozornie go ograniczają.  Podróż starą Ładą przez sielską prowincję niemiecką będzie dla 14-letnich bohaterów jazdą pełną ważnych odkryć i niesamowitych doświadczeń...

Zapraszamy, jak zwykle o 19:00.
WSTĘP WOLNY!!!
przejdź dalej
Lipiec 2018
Lipiec 2018
Drodzy Fani Kina,
DKF "Promyk" działa nieprzerwanie cały rok, również w wakacje. We wtorek, 10 lipca zapraszamy na czarną komedię wybitnego fińskiego reżysera Akiego Kaurismäkiego. PO TAMTEJ STRONIE opowiada parypetie mieszkańca Helsinek, który postanawia odmienić swoje życie i otworzyć restaurację. Pewnego dnia Wikström przypadkiem natyka się na uciekiniera z Syrii – Khaleda. Choć znajomość między mężczyznami zaczyna się niefortunnie, bohaterowie
szybko nawiązują głęboką więź, która zostanie wystawiona na wiele ciężkich prób. Czy tylko w bajce ich nieoczekiwane spotkanie byłoby początkiem pięknej przyjaźni?
Zapraszamy do sali widowiskowej GOK "Promyk" we wtorek, 10 lipca o godz. 19:00.

Pozostaniemy nieco dłużej w klimacie festiwalowego cyklu Wczasy na obcasach i w ramach spotkań DKF "Promyk" we wtorek 24 lipca, obejrzymy pełnometrażowy debiut reżyserski Francuzki Léi Mysius. AVA to zwycięzca 4. edycji projektu Scope100, w którym to widzowie polecają filmy innym widzom.
Ulotny świat wakacji: senna atmosfera lata, gorące promienie słońca i morska bryza na twarzy. Ava jest młodą dziewczyną, w której dojrzewa bunt. Spotkany na plaży tajemniczy chłopak sprawi, że Ava instynktownie podda się temu, co nowe i nieznane. To będzie czas pierwszej miłosnej fascynacji, niezależności i wolności. Jedno jest pewne: takie lato zdarza się tylko raz w życiu.
Zapraszamy serdecznie! WSTĘP WOLNY!!!
przejdź dalej