A A A zmień czcionkę
zmień kontrast
Gminny Ośrodek Kultury "PROMYK"
ul. Juliana Fałata 2k, 43-360 Bystra
NIP: 9372673740
Napisz wiadomość:
gok@gok.wilkowice.pl
Zadzwoń:
33 817 07 73,
+48 603 410 661

DKF "PROMYK" / prelekcje

LISTOPAD 2020 - "Popiół i diament"
LISTOPAD 2020 - "Popiół i diament"
We wtorek 3 listopada o godzinie 19:00 zapraszamy na spotkanie DKF "Promyk", na którym omówimy i obejrzymy arcydzieło polskiej sztuki filmowej w reżyserii Andrzeja Wajdy - "Popiół i diament" z 1958 roku.

"Ostatni dzień wojny. Poranek pierwszego dnia pokoju. Pokazać tej szczególnej nocy losy młodego człowieka uwikłanego w okupacyjną przeszłość, zmęczonego bohaterstwem, przeczuwającego inne, lepsze życie. Cóż to za piękny temat do filmu. Tej szczególnej nocy spotyka się przeszłość z przyszłością - i zasiada do jednego stołu. Przy akompaniamencie tang i fokstrotów bohater filmu, Maciek Chełmicki, szuka odpowiedzi, jak żyć dalej - jak zrzucić dławiący bagaż przeszłości, rozwiązuje odwieczny dylemat żołnierza. Słuchać czy myśleć. A jednak Maciek zabije..."
przejdź dalej
LISTOPAD 2020 - "Nigdy Cię tu nie było"
LISTOPAD 2020 - "Nigdy Cię tu nie było"
DKF "Promyk" zaprasza, tradycyjnie we wtorek, 17 listopada o godzinie 19:00!
Historia pełnego sprzeczności mężczyzny z mroczną przeszłością. Działał zawsze sam i zawsze poza prawem: przez wiele lat przyjmował zlecenia, z którymi system sprawiedliwości nie dawał sobie rady i których nie chciał się podjąć żaden prywatny detektyw. Widział już prawie wszystko. Prześladujące go wspomnienia sprawiają, że chciałby, aby świat o nim zapomniał. Jednak, poruszony historią uprowadzonej dziewczyny, podejmie się jej odnalezienia. Gotowy na wszystko, by odnaleźć młodą kobietę, niespodziewanie otrzyma szansę ocalenia samego siebie.
 
Pełen pasji i gniewu thriller, który zachwyca precyzyjnie skonstruowaną intrygą i mistrzowską grą Joaquina Phoenixa. Całości dopełnia hipnotyzująca muzyka Jonny’ego Greenwooda z zespołu Radiohead.

Obowiązują zapisy telefoniczne: 33 817 07 73
przejdź dalej
PAŹDZIERNIK 2020 - "Paterson"
PAŹDZIERNIK 2020 - "Paterson"

„Paterson” to rewelacja festiwalu w Cannes i najlepszy od lat film Jima Jarmuscha. Twórca „Broken Flowers” stworzył pełną humoru opowieść o tym, że życie jest poezją i każdy może odnaleźć szczęście na swój sposób.

Paterson (Adam Driver) jest kierowcą miejskiego autobusu. Niczego mu nie brakuje. Kocha swoją pełną szalonych pomysłów żonę (Golshifteh Farahani), która każdego dnia tworzy nowy plan na przyszłość. Mężczyzna ma czas na swoją pasję (pisanie wierszy), spacery z psem i spotkania z grupą zaprzyjaźnionych ekscentryków. Jest wśród nich przeżywający zawód miłosny kompan od kufla, wyzwolona singielka przesiadująca wieczorami w barze, czy wiecznie narzekający kolega z pracy, który zazdrości Patersonowi pogody ducha. Jednak na skutek zabawnego zbiegu okoliczności stoicki spokój tytułowego bohatera zostaje poddany próbie.

przejdź dalej
SPOTKANIE Z LECHEM DYBLIKIEM
SPOTKANIE Z LECHEM DYBLIKIEM
W niedzielę 11.10 o godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie z aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym - panem Lechem Dyblikiem!

Spotkanie będzie poprzedzone seansem komedii "Wtorek" w reżyserii Witolda Adamka, z udziałem właśnie pana Lecha Dyblika.
W "poniedziałek" Maniek (Grzegorz Borek) i Dawid (Paweł Kukiz) weszli w posiadanie brudnych pieniędzy, pochodzących z egzekucji długów. We "wtorek" postanowili je zainwestować w klub go-go. Wszyscy apelują o przedsiębiorczość i zaradność. Mówi się, że możliwości są w zasięgu ręki, że pieniądze leżą na ulicy. Moi bohaterowie postanawiają odpowiedzieć na te apele - powiedział nam Witold Adamek. Okazuje się, że prowadzenie knajpy wcale nie jest takie proste. Bardzo szybko w ich lokalu pojawiają się przedstawiciele lokalnego bossa, którzy żądają od nich haraczu. Sytuacja się odwraca. W "Poniedziałku" to właśnie Maniek i Dawid zajmowali się ściąganiem długów, we "Wtorku" sami stali się ofiarami tego procederu. Mój najnowszy film jest przede wszystkim opowieścią o ludziach, którzy chcą zrealizować swoje marzenia. Bohaterowie, którzy pojawiają się we "Wtorku", to ludzie zagubieni w nowej rzeczywistości. [filmweb]

Zapraszamy i przypominamy o konieczności zapisów telefonicznych ze względu na ograniczoną liczbę miejsc: 33 817 07 73
przejdź dalej
SEANS FILMOWY "MEMENTO"
SEANS FILMOWY "MEMENTO"
W niedzielny wieczór 11 października mamy dla Państwa coś specjalnego! - o godzinie 20:00 wyświetlimy kultowy film "Memento" z 2000 roku, w reżyserii Christophera Nolana. Przed filmem krótka prelekcja filmoznawcy - pana Pawła Dudy!

Leonard (Guy Pearce) poszukuje przestępcy, który zgwałcił i zamordował jego żonę. On sam w trakcie napadu doznał obrażeń, w wyniku których cierpi na rzadki, ale podobno prawdziwy, stan umysłu (pewnego rodzaju amnezję). Pamięta wszystko, co wydarzyło się do momentu morderstwa żony, ale nie jest w stanie zrelacjonować wydarzeń sprzed 15 minut. Aby posuwać się naprzód w swoim śledztwie, Leonard robi notatki na wykonywanych zdjęciach osób i przedmiotów, a co ważniejsze fakty tatuuje sobie na całym ciele.

Leonard Shelby nosi wyłącznie eleganckie, szyte na miarę garnitury, jeździ najnowszym modelem jaguara, mieszka jednak w tanich, anonimowych motelach płacąc zawsze gotówką. Mimo, że wygląda jak dobrze sytuowany człowiek pracujący w biznesie, jego jedynym zajęciem jest szukanie człowieka, który zgwałcił i zamordował jego żonę. Jego podejrzenia zostały zignorowane przez policjantów, którzy postanowili pójść zupełnie innym śladem.
Poszukiwania Leonarda są bardzo żmudne a dodatkowo utrudnia je fakt, że cierpi on na bardzo rzadki i niezidentyfikowany przez współczesną medycynę zanik pamięci. Choroba ta charakteryzuje się tym, że Leonard pamięta wszystko co wydarzyło się w jego życiu przed wypadkiem, który spowodował chorobę, nie potrafi jednak zrelacjonować tego, co wydarzyło się piętnaście minut temu, w jakim miejscu obecnie się znajduje, dokąd zmierza i dlaczego? [filmweb]
przejdź dalej