A A A zmień czcionkę
zmień kontrast
Gminny Ośrodek Kultury "PROMYK"
ul. Juliana Fałata 2k, 43-360 Bystra
NIP: 9372673740
Napisz wiadomość:
gok@gok.wilkowice.pl
Zadzwoń:
33 817 07 73,
+48 603 410 661

DKF "PROMYK" / prelekcje

PAŹDZIERNIK 2020 - "Z-boczona historia kina"
PAŹDZIERNIK 2020 - "Z-boczona historia kina"
Już we wtorek, 6 października o godzinie 19:00, zapraszamy Państwa na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego, które będzie zapowiedzią Festiwalu Filmowego!. Obejrzymy niezwykle ciekawy film dokumentalny dotyczący historii kina. 

Slavoj Zizek uważany jest za najciekawszego myśliciela naszych czasów. Znany filozof, psychoanalityk i myśliciel, autor ponad 50 książek o ogromnej rozpiętości
tematycznej od opery po religię i wojnę w Iraku okazuje się wytrawnym znawcą kina. Czego może szukać w kinie wielki myśliciel? "Kino to najbardziej perwersyjna ze sztuk. Nie daje nam tego, czego pożądamy - mówi nam jak mamy pożądać." W podzielonym na trzy części filmie - wykładzie filozof prowadzi
rozmyślania nad charakterem medium filmowego i ludzką naturą. Na warsztat bierze sceny i motywy z takich klasyków jak "Kacza zupa", "Dyktator", "Ptaki",
"Psychoza" czy "Rozmowa" (łącznie ponad 40 tytułów) przewracając ich sens do góry nogami. Dowiemy się, więc na przykład, o co naprawdę chodziło w filmach Hitchkoka i dlaczego ptaki zaatakowały ludzi.
przejdź dalej
WRZESIEŃ 2020 - "Gorączka"
WRZESIEŃ 2020 - "Gorączka"
29 września o godzinie 19:00 zapraszamy na spotkanie DKF "Promyk". Obejrzymy wspólnie doskonały film Agnieszki Holland pt. "Gorączka". "Film, wobec którego nie można pozostać obojętnym" – tak krytyka podsumowuje to dzieło.

Zrealizowana w przededniu solidarnościowej rewolucji "Gorączka" jest adaptacją powieści Andrzeja Struga pt. "Dzieje jednego pocisku". Strug napisał ją świeżo po klęsce rewolucji 1905 roku, w którą - jako aktywista PPS - był mocno zaangażowany. Jego powieść to zapis przygotowań do zamachu na carskiego generała, a tytułowy pocisk jest pretekstem fabularnym do ukazania losów różnych ludzi związanych z Organizacją Bojową PPS. Wyprodukowana w tajnej pracowni chemicznej bomba miast unicestwić wroga przynosi śmierć lub nieszczęście jej kolejnym posiadaczom...

Więcej informacji o filmie znajduje się na kolejnej podstronie - przejdź dalej
Przypominamy o konieczności zapisów - tel.: 33 817 07 73
przejdź dalej
WRZESIEŃ 2020 - "Oficer i szpieg"
WRZESIEŃ 2020 - "Oficer i szpieg"
8 września o godzinie 19:00 zapraszamy na Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego, na którym bedziemy mieli okazję obejrzeć i omówić film Romana Polańskiego z 2019 roku pt "Oficer i szpieg".

Owacje na stojąco, świetne recenzje i najwyższe oceny dla filmu Romana Polańskiego od czasów „Pianisty”. Epicki thriller „Oficer i szpieg” na podstawie bestsellerowej powieści Roberta Harrisa to jedno ze szczytowych osiągnięć w karierze Romana Polańskiego.
Film opowiada o kulisach jednej z najgłośniejszych afer w historii - opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie.
Perfekcyjne poprowadzona intryga pokazuje system, w którym samonakręcająca się spirala nienawiści niebezpiecznie zaczyna przypominać współczesność. „Oficer i szpieg” to film o tym, jak historia się powtarza, a jeden człowiek, na przekór wszystkim walczący o sprawiedliwość, może zmienić bieg wydarzeń.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy telefoniczne: 33 817 07 73.
przejdź dalej
SIERPIEŃ 2020 - "Winni"
SIERPIEŃ 2020 - "Winni"
18 sierpnia o godzinie 19:00 zapraszamy na niezwykły film, o którym będzie można jak zwykle porozmawiać z filmoznawcą - panem Pawłem Dudą.

„Winni” to skandynawski dreszczowiec, sensacja fest
iwali w Sundance i Rotterdamie, gdzie zdobył nagrody publiczności. Trzymający w napięciu, pełen zwrotów akcji thriller, budujący gęstą atmosferę z oszczędnych, starannie wyważonych środków, klimatem i precyzją przywołujący na myśl „Locke’a” z Tomem Hardym. Rutynowy wieczór przy telefonie alarmowym. Operator odbierający dziś połączenia – były funkcjonariusz policji – z niecierpliwością czeka na zbliżający się koniec zmiany. Pijani imprezowicze, niedzielni kierowcy, blokujący numer żartownisie – irytacja policjanta rośnie, do momentu, kiedy odbiera telefon od spanikowanej kobiety. Została porwana, a samochód, w którym się znajduje, jedzie w nieznanym kierunku. Gdy połączenie zostanie gwałtownie przerwane, mężczyzna nie opuszczając pokoju rusza kobiecie na ratunek, polegając wyłącznie na swoim doświadczeniu, intuicji i... telefonie. W „Winnych” każda sekunda filmu, każdy grymas, spojrzenie czy dźwięk, łączą się w mistrzowską całość, prowadzącą do zaskakującego zakończenia.
przejdź dalej
SIERPIEŃ 2020 - "Portret kobiety w ogniu"
SIERPIEŃ 2020 - "Portret kobiety w ogniu"
Dlaczego warto obejrzeć "Portret kobiety w ogniu" - 11 sierpnia o 19:00 w "Promyku"
  • Nagroda za Najlepszy Scenariusz na 72. MFF w Cannes
  • Jeden z najlepiej ocenionych filmów festiwalu
  • Wzruszający, emocjonalny obraz zakazanej miłości
  • Wybitne kreacje aktorskie Noémie Merlant, Adèle Haenel i Luàny Bajrami
  • Malarskie, wyrafinowane kadry
  • Ulubieniec światowej krytyki i widzów (film otwierał Festiwal Nowe Horyzont

     
przejdź dalej