A A A zmień czcionkę
zmień kontrast
Gminny Ośrodek Kultury "PROMYK"
ul. Juliana Fałata 2k, 43-360 Bystra
NIP: 9372673740
Napisz wiadomość:
gok@gok.wilkowice.pl
Zadzwoń:
33 8 170 773

Ankieta

Najlepszym źródłem informacji o wydarzeniach organizowanych w GOK "Promyk" jest moim zdaniem...
  • 27.72% (74 głosów)
  • 51.31% (137 głosów)
  • 8.24% (22 głosów)
  • 3.37% (9 głosów)
  • 3.00% (8 głosów)
  • 2.25% (6 głosów)
  • 4.12% (11 głosów)
Twój głos został oddany.
Brano już udział w tej ankiecie.

DKF "Promyk" - SZCZĘŚLIWI LUDZIE: ROK W TAJDZE

"Mieszkańcy wioski Bakhtia nie uciekali od cywilizacji, by zażyć wątpliwych (dla wielu) rozkoszy życia na łonie przyrody. Oni nigdzie nie odchodzili, pozostali w miejscu, w jakim żyli ich potomkowie.
Pod pewnymi względami wymagało to dużo większej odwagi niż jakakolwiek ucieczka. Zwłaszcza we współczesnym świecie, w którym dla większości dom jest tam, gdzie chcą go mieć, a nie gdzie znaleźli się z racji urodzenia.

Narracja prowadzona przez Wernera Herzoga w charakterystyczny dla siebie sposób wciąga widzów w świat przedstawiony tu i teraz. Magnetyzuje ich do tego stopnia, że trudno odwrócić wzrok od ujęć mężczyzn brnących przez głęboki śnieg i nie sposób przestać słuchać snutych przez nich opowieści. Ich świat pozostaje wszystkim, co warte uwagi. Oni są jego częścią. Udowadniają, że człowiek i przyroda mogą trwać w autentycznej, symbiotycznej relacji.
Ciągła walka o to, kto jest bystrzejszy, sprytniejszy i ma lepszy sposób na przetrwanie, jest zdaniem mieszkańców Bakhtii uczciwsza niż żerowanie na przyrodzie poprzez wchodzenie w rolę hodowcy i mordowanie zwierząt z racji posiadania nad nimi władzy.
Zrównanie człowieka i zwierzęcia następuje też w chwili, gdy zdamy sobie sprawę, że Herzog nie obserwuje ludzi inaczej, niż patrzył na pingwiny w "Spotkaniach na krańcach świata"(2007)."

Anna Bielak